-1
$\begingroup$

I have a given product $y$ that is produced by the input $x$ in the following relation: $2x=y$. In our example, we are given the unit price of $x$ is $16$. Find the unit cost of $y$. The answer is $8$. But I strongly disagree: surely it should be $32$ because to create another unit of $y$ I need $2$ units of $x$ each at cost $16$, and therefore $32$ is the cost. Why is my answer wrong? I can’t see a fault in my logic?

$\endgroup$
2
$\begingroup$

To be formal, the production function is (under strict positiivity constraints)

$$y = F(x) = 2x \implies x(y) = \frac{y}{2}$$

and the Total cost function is

$$TC = p_x\cdot x(y) = p_x \cdot \frac{y}{2}$$

Then the Average Cost function is

$$AC = \frac {TC}{y} = \frac{p_x}{2}$$

So the exercise gives the correct answer. Where did the OP's logic went wrong?

The OP wrote

...because to create another unit of $y$ I need $2$ units of $x$

Is the OP sure about the correctness of that statement? It seems to me that if I have one unit of $x$ I can produce two units of $y$ since $y=2x\implies y = 2\cdot 1 = 2$, therefore to one unit of $y$ corresponds half a unit of $x$.

$\endgroup$

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.